Barcam – Karekod okuyucu programı

Barcam – Karekod okuyucu programı

Barcam Nedir?

BarCam WebCam’den elde edilen resimler içerisindeki barkodları okuyarak diğer uygulamalara aktaran bir Windows programıdır. Uygulama basit anlamda bir barkod okuyucusunu simule etmektedir.

BarCam öncelikle İlaç Takip Sistemi kapsamında kullanılacak karekodların okunmasında yüksek maliyetli barkod okuyucularına bir alternatif olarak geliştirilmiştir.

Barcam Nasıl Çalışır?

BarCam’le Barkod Okutmak İçin Aşağıdaki İşlemleri Yapınız

AŞAMA-1
İmleci Barkod Okutacağınız metin alanın üzerine getirin. CTRL+Space veya CTRL+Sol Tıklama ile BarCam’i aktif hale getirin.

AŞAMA-2
Barkodlu ürününüzü ekranda net bir barkod görüntü elde edecek şekilde kameraya gösteriniz. Gerekirse kameranıza net bir görüntü yakalayıncaya kadar netlik(focus) ayarı yapın. En iyi performans kameraya en yakın netlikte elde edilir.

AŞAMA-3
Okunan barkod imlecin bulunduğu metin alanında gösterilecektir. Okuma işleminden sonra CTRL+Space veya CTRL+Sol Tıklama ile BarCam’i inaktif duruma getirebilirsiniz.

Ayrıca Seçenekler-> Ayarlar Menüsünden BarCam’i her okumandan sonra inaktif olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

DİĞER SEÇENEKLER:
BarCam’de etkin kullanmak için aşağıdaki seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Shift+Space: Kameradan Barkod okuma işlemi durdurur/başlatır.
Shift+Sol Tıklama: Kameradan Barkod okuma işlemi durdurur/başlatır.
BarCam aktifken ana menüyü her zaman görmek için Sistem Tray Menü->Menüyü Her Zaman Göster menüsü seçiniz.
Bilgisayarınızda birde fazla Kamera varsa Kamera Seçmek için Kamera->Kameralar menüsünü kullanınız.
Barcam’den çıkmak için Dosya-> Çıkış menüsünü kullanınız.

BarCam Sıkça Sorulan Sorular

1. BarCam hangi WebCam’leri destekliyor?

BarCam tüm WebCam marka ve modelleri ile uyumludur. Ancak barkodun okunabilmesi WebCam tarafından sağlanan resmin kalitesine bağlı olduğu için çözünürlüğü yüksek WebCam’ler daha iyi performans sağlayacaktır. Diğer yandan okunacak barkod ve karekodlar farklı boyutlarda olduğundan netlik(focus) ayarı yapılabilen WebCam’lerin kullanılması tavsiye edilir.

2. BarCam’i dizüstü bilsayarımdaki entegre WebCam ile kullanabilir miyim?

BarCam dizüstü bilgisayarınızdaki entegre WebCam ile de kullanabilirsiniz. Ancak Entegre WebCamlere netlik(focus) ayarı yapılamadığından özellikle çok küçük boyutlardaki karekodların okunması için gerekli netliği sağlayamabilirsiniz.

3. BarCam Hangi Barkod Tiplerini destekliyor?

BarCam özellikle 2 boyutlu Datamatrix( karekod) tipindeki barkodları okumak üzere geliştirildi. Bununla birlikte uygun çözünürlük ve netlikte EAN-13 barkodlarını da okuyabilmektedir. Diğer barkod tipleri için çalışmalar devam etmektedir.

4. BarCam’le barkod veya karekod okutamıyorum!

BarCam’le barkodlarınızı okutamıyorsanız bu durumda webcaminizden yeterli netlikte görüntü elde edilemiyor demektir. Yapmanız gereken barkodu BarCam ekranın içinde yer alacak şekilde webcam’e yaklaştırmak ve bu mesafeden webcaminizin netlik ayarını gerçekleştirmenizdir. Karekodlar için ideal mesafe 3-5 cm den netlik ayarıdır. EAN-13 barkodları ise karekoda göre daha büyük olduklarından netlik ayarı 5-10 cm mesafeden yapılması uygun olacaktır. Okunacak barkodun boyutu küçüldükçe netlik ayarınıda ona göre daha yakın mesafelere ayarlamak gerekmektedir.

Ayrıca BarCam’nin okuma modunda olduğundan emin olunuz. BarCam okuma modunda iken ekranda kırmızı çerçeve ve ortada durum çubuğu görülür. Shift+Space tuşları okuma modunu aktif ve inaktif hale getirir.

Son olarak ayarlar penceresinden okunacak barkod tiplerinin seçili olduğundan da emin olunuz.

BarCam ScreenShots

Barcam Programını İndir

Buraya tıklayarak programı indirebilir ve demo sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Programın tam sürümü 20$ dır.

Share this post

Post Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.