Kare Kodlar

Karekod Nedir?

Karekod ( DataMatrix Code ) siyah ve beyaz hücrelerden oluşan iki boyutlu barkod türüdür. Hücreler kare veya dikdörtgen şeklinde olabilir. Karekod barkod ( DataMatrix ) içerisine metin yazılabileceği gibi ham bilgi ( raw data) de yazılabilir.

Genelde 2KB a kadar bilgi saklalayan bu teknolojide bilgi saklama boyutunu kullanılan semboller ve karekod hücre sayısı belirler. Hata düzeltme kodları sayesinde barkod üzerinde deformasyon oluşsa dahi barkod okunabilir. Standart DataMatrix – Karekod barkod 2335 alfanumerik karakter saklayabilir.

Yukarıda yazılan tüm barkodların içeriği aynıdır. Eğer bir barkod cihazı ile okutulacak olursa içeriğinden :

01 – Global Trade Item Number (GTIN): 12345678910234
02 – GTIN of trade items contained in a logistic unit
00000000000000
17 – Maximum Durability Date (YYMMDD):090527
10 – Batch or Lot number : www
21 – Serial Number : gyazilim.com

elde edilir. Peki o zaman neden farklı boyut ve sayılarda olabiliyor. Yukarıdaki örnek için 63 karakterlik bir yere ihtiyacınız var.( Bakınız : Karekod içerisinde ne kadar bilgi saklayabilirim? )

Bu kriteri 26×26 matrix içerisinde tek bir karede gösterebilirken 32×32 matrix içerisinde de aynı bilgiyi gösterebilirim. Bu sayede yırtılma ve bozulmalara karşı çok daha korumalı oluruz. Buradaki fark daha çök hata düzeltme kodu koymamızdan kaynaklanmaktadır.

Karekodun ( Datamatrix Barkod ) en önemli avantajı saklayabildiği veri miktarıdır.

İlaç Takip sisteminde bazı verilerin barkoda yazılması zorunludur.  ( GTIN, Son Kullanma Tarihi, SeriNo, PartiNo ) .Bu veriler haricindeki extra veriler istenirse barkod içerisine koyulabilir. 144×144 boyutundaki bir karekod için 2335 karakter ( alfnumerik ) yerimiz vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − = 8

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.